پمپ شناور فاضلابی

کد بلاگ : #95
تاریخ انتشار : جمعه, 12 اردیبهشت 1393 16:09
تعداد بازدید کننده : 2358
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
پمپ شناور فاضلابی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
پمپ شناور (submersible sewage pump) دستگاهی است که از یک موتور کوپله شده و مستغرق درون مایع پمپ تشکیل شده است.

 
پمپ شناور فاضلابی در زیر آب کار می کنند آن ها برای گودال های مرطوب طراحی شده اند و در برابر سیل مقاوم می باشند. کار بردشان در درجه اول برای بالا کشیدن پساب، فضولات صنعتی و سایر  برنامه های کاربردی در این زمینه و استفاده عمومی شان در جابه جایی فاضلاب از مخازن شهری به سپتیک تانک است. پمپ شناور در اروپا توسعه یافته و امروزه بیش از نیم قرن است که در واحدهای بزرگ و کوچک هتل ها، بیمارستان ها، ساختمان های مسکونی و تجاری، کارخانجات صنعتی، فاضلاب شهری و سطحی در تمام دنیا از آن استفاده می شود.

مزیت اصلی این نوع پمپ ها جلوگیری از کاویتاسیون به خصوص زمانی که پمپ با سطح مایع اختلاف ارتفاع دارد، می باشد.
پمپ های شناور به دو گروه تقسیم می شوند. واحدهای کوچک در خانه ها و برنامه های تجاری سبک کاربرد دارد؛ آن ها به طور معمول مواد جامد کروی تا 2 اینچ را جا به جا می کنند ، ظرفیت 3/1 تا 2 اسب بخار دارند و به اجکتورهای فاضلابی معروفند. واحد های بزرگترشان برای جامدهای بزرگتر از 3 اینچ طراحی شده اند. آن ها در برنامه های شهری و پساب های صنعتی کاربردارند.


مزایای پمپ های شناور فاضلابی


یکی از مزایای عمده آن هزینه اولیه پایین است. نصب و راه اندازی پمپ نیاز به یک گودال دارد و این سرمایه های اولیه را تا حد زیادی کاهش می دهد.
مزیت دیگر پمپ های زیر زمینی در مقایسه با پمپ هایی که روی زمین کار می کنند هزینه های عملیاتی پایین بوده. پمپ های شناور از آنجایی که زیر زمین کار می کنند، سر و صدای کمتری در حین کار دارند.
تجهیزات کمی در جعبه کنترل روی زمین دارند و نیاز به محلی مجزا روی زمین ندارند، علاوه بر این دیواره های مرطوب گودال ها بوی بد را تا حد زیادی می گیرند.
اما مزیت قابل توجه این پمپ ها قابلیت و طول عمر کاری بالا بوده. از آنجایی که برای کار در زیر آب طراحی شده اند مشکلات گرفتگی در مکش لوله ها و هد مکش مثبت خالص (NPSH) در آن ها کمتر است. آب نیز به طور طبیعی موتور را خنک کرده و به افزایش طول عمر موتور کمک به سزایی می کند.
 

“ پمپ شناور فاضلابی ”