انواع آب بندهای مورد نیاز برای آبند کردن پمپ ها

کد بلاگ : #105
تاریخ انتشار : پنج شنبه, 19 شهریور 1394 14:47
تعداد بازدید کننده : 3075
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انواع آب بندهای مورد نیاز برای آبند کردن پمپ ها
 • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
اورینگ: این آب بند معمولی ترین آبند در در حوضه ی ماشین آلات است. جنس اورینگ ها معمولا از پلاستیک مصنوعی می باشد و به عنوان سیل قابت و متحرک مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع آب بندهای مورد نیاز برای آبند کردن پمپ ها

 • اورینگ در آبندی پمپ:

این آب بند معمولی ترین آبند در در حوضه ی ماشین آلات است. جنس اورینگ ها معمولا از پلاستیک مصنوعی می باشد و به عنوان سیل قابت و متحرک مورد استفاده قرار می گیرند. از اورینگ برای آبند کردن پیستون درسیلندر و شیرهای هیدرولیکی در جایی که شلنگ و پمپبه هم وصل هستند استفاده می شود. اورینگ طوری ساخته شده که به راحتی در شیارها نصب می شود و در زمان نصب تا 10 درصد فشرده تر می شود. اگر اورینگ را در جایی نصب کنیم که فشار زیادی برویش باشد ممکن است ز شیار خود خارج شود.  برای رفع این مشکل یک رینگ فیبری در پشت اورینگ می گذارند. این فیبر باید در طرف کم فشار تر نصب شود. اگر از دو رینگ فیبری استفاده می کنید ، اورینگ را در وسط آن ها قرار دهید.

انواع آب بندهای مورد نیاز برای آبند کردن پمپ ها

 • آب بند های V شکل و U شکل در آبندی پمپ:

از این آب بند ها برای پیستون ها و شافت ها استفاده می شوند. جنس این آبند ها چرم یا لاستیک طبیعی و مصنوعی یا پلاستیک می باشد. این آبند ها را طوری نصب می کنند که فشار سیال لبه آبند را به دیواره بچسباند و پروسه ی آبندی را بهتر کند. جهت آبندی قطعات یک پمپ می بایست یک بسته از این نوع آبند را استفاده کرد و  چندتا از آن ها را با هم در شیار مورد نظرمان قرار بدهیم.

 • سیل های فلنجی و گردگیرها در آبندی پمپ:

گردگیر ها سیل هایی متحرکی هستند که معمولا از چرم یا لاستیک مصنوعی و یا پلاستیک می باشند. پروسه ی آبند کردن به وسیله ی این آبند ها با باز شدن لبه ی آن ها و چسبیدن به سطح قطعه انجام می گیرد.

 • آبند های فلزی در آبندی پمپ:

این آبند ها از لحاظ ظاهر و ساختار شبیه رینگ های پیستون موتور بوده و هم می توانند فلزی و هم غیر فلز باشند. این آبند های فولادی در صورتی که درست نصب نشوند ، نشتی زیادی خواهند داشت. این آبند ها به صورت بازشونده (پیستونی) و جمع شونده (شفت جک) وجود دارند و در جاهایی که حرارت بسیار بالاست بکار می روند. به دلیل نشتی زیاد این آبند ها را با کاسه نمد و کانال تخلیه مورد استفاده قرار می دهند.

 • واشر کمپرسی در آبندی پمپ:

از این واشر ها برای کاربرد های ثابت مثل کوپلینک ، لوله ها ، پوسته پمپ و امثال آن ها استفاده می کنند و با پر کردن قسمت ها ناصاف عل آبندی را انجام می دهند. این واشر ها هم فلزی و هم غیر فلزی هستند.

 • کاسه نمدهادر آبندی پمپ:


از کاسه نمد در جاهایی که شافت از پوسته خارج می شود ، استفاده می کنیم. اگر فشار کاسه نمد از فشار اتمسفر پایین تر بیاید ، هوا به داخل وارد نمی شود. اما اگر فشار پشت کاسه نمد بالاتر از فشار اتمسفر بیاید بخار یا مایع به بیرون نمی  رود.

 • گلندها در آبندی پمپ:

گلند ها پوشش های یکپارچه ای هستند که برای سفت کردن پکینگ ها برای آبندی بهتر مورد استفاده قرار می گیرند. پیچ های گلندها را باید طوری سفت کنیم که بین اصطکاک ، آبندی ، روغن کاری و خنک کاری تعادل حفظ شود.

 • پکینگ کمپرسی در آبندی پمپ

این آبند ها را به جای وی پک ویو پک ها استفاده می کنند. این نوع آبند ها را معمولا از پلاستیک یا نخ نسوز و یا لاستیک نخ دار با روکش می سازند. برای قسمت های کم فشار از این آبند استفاده می کنیم. به عبارت دیگر بر اساس افت فشار مایع در طول غلاف عمل آبندی انجام می شود. دلیل اینکه در ساخت این آبند ها پلاستیک بکار رفته ، ایجاد خاصیت انعطاف پذیری می باشد تا به وسیله ی آن میزان فشردگی روی غلاف ها تنظیم شود و انرژی بیشتری ذخیره گردد و به دوار آسیب نرسد. برای بدست آوردن این خاصیت ها رینگ هایی در محفظه آبندی قرار می گیرد. انرژی اصطکاکی که به صورت انرژی گرمایی در این فرایند تولید می شود ، در اثر گردش شافت ازطریق نشت مقدار کمی مایع از پوسته یا محفظه ی خنک کاری پشت آن و یا استفاده از هر دو دفع می باشد. پکینگ ها را از انواع مواد گوناگون می سازند و داری انواع گوناگون زیر می باشند:

 • پکینگ کمپرسی آزبستوس:

برای درجه حرارت های پایین استفاده می شود. این نوع پکینگ را به وسیله ی گرافیت یا روغن ، روغن کاری می کنند.

 • پکینگ کمپرسی متالیک:

برای فشار و درجه حرارت بالا استفاده می شود. این نوع پکینگ را از فویل های فلزی (آلومینیوم ،  مس ، بابیت و...) با گرافیت یا مواد چرب کننده ی دیگر می سازند. عمل روغن کاری نقش مهمی را در فرایند آبندی دارد زیرا اگر آبند خشک کار کند ، روی سطح تماسشان (مثلا سیلندر) خط می اندازد.“ انواع آب بندهای مورد نیاز برای آبند کردن پمپ ها ”